Jak sní Google?

Google robot, který má na starosti poznávat objekty v obrázcích, identifikuje jednotlivé poznávací rysy předmětu. (Využívá k tomu důmyslný systém neuronové sítě.) Pro příklad - pokud v obrázku identifikuje podle algoritmu rybí ocas, aerodynamické obrysy těla a velké oko, identifikuje předmět jako rybu.

Pokud se naučí, jak tyto předměty vypadají, umí je pak také "nakreslit" na přání. Čím větší je jeho znalost, tím více věcí vidí i tam, kde nejsou.

Vědcům se podařilo dostat k vizualizaci toho, jak Google hledá v obrázcích předměty a kde všude je vidí (i když tam nejsou). Je to podobné tomu, když se díváte na mraky a v jejich tvarech vidíte zvířátka nebo známé předměty.

Robot se snaží "dopočítat" vzhled objektu a vidět v něm předměty. A z toho vznikají vcelku zajímavá, psychedelická umělecká díla.

Co Google vidí v nebi

Detailnější tvorové z obrázku výše

"Dopočítané" budovy na místě, kde vůbec nejsou


Google tato vizuální díla označuje jako "sny". Sny, které vytvořila umělá inteligence pomocí neuronových sítí.

Existuje také přímo aplikace, která využívá tento algoritmus na vložené fotografie. Sami si můžete vyzkoušet, jak vaše fotky vidí snící Google a co se v nich pokouší najít. http://deepdreamgenerator.com

Budeme rádi, když se s námi o nejlepší výtvory podělíte. :)

Děkujeme za čtení!


Potřebujete
váš projekt
posunout vpřed?

Pojďme se potkat na nezávaznou konzultaci