Češtinářské špeky

O pojmu “gramatický nácek” dnes už pravděpodobně slyšel každý, kdo se pohybuje na sociálních sítích, zejména na Facebooku. A kdo to vlastně je?
Je to někdo, kdo má výborné znalosti češtiny a jeho texty jsou vždy bez jediné chybičky. Trpí, když vidí sebemenší gramatickou nebo pravopisnou chybu, a má potřebu neustále ostatní opravovat nebo je na jejich chyby upozorňovat.

Pokud vaše firma často pracuje s texty, vyplatí se mít takového “gramatického nácka” mezi svými zaměstnanci. Budete tak mít jistotu, že budou vaše texty vždy perfektní. 

My máme to štěstí (nebo smůlu), že je v našem kolektivu Janča. Ta vidí chybu ještě dřív, než ji vůbec stihneme napsat. :)

Jak vznikly Češtinářské špeky

Janča měla k češtině blízko už odmala. Na psaný projev byla vždy pedant a trápila své spolužáky upozorňováním na jejich chyby už od základní školy. To, že se postupem času stala pro své okolí tím, na koho se obrátí, když  chtějí opravit nějaký text nebo poradit, nikoho zřejmě nepřekvapí.

Mockrát narazila na nějakou zajímavost nebo hříčku, ale neměla kolem sebe “publikum”, které by to dostatečně zajímalo. Nejednou se stalo, že někomu poradila ohledně psaní čárky nebo i/y a po vysvětlení, proč to tak je, slyšela “Aha, o tom jsem nikdy neslyšel.”, nebo “To jsme se snad ani neučili.”. Díky tomu si říkala, že jednou musí zavést češtinářskou osvětu. Jednou. Takhle si to říkala několik let. 

Zlom nastal na jaře 2016, kdy jí kolega Adam řekl, že by si opravdu měla vytvořit vlastní projekt. Těžko říct, jestli v ní opravdu viděl potenciál, nebo už nechtěl poslouchat povídání o češtině. Podstatné ale je, že přišla s vlastním projektem a nazvala ho Češtinářské špeky.

První příspěvky

Na Facebooku už existuje několik skupin a stránek o češtině. Jejich příspěvky se ale velmi často nesou v duchu „Podívejte se, jakou hloupou chybu někdo napsal.” To je ale přesně opačný přístup, kterým se Janča chtěla vydat. Cílem jejího projektu je ostatním ukázat nebo připomenout, jak to má být správně. Bez toho, aby se na někoho ukazovalo prstem. 

A jak to začalo? Janča si prostě sedla a sepsala si všechna možná pravidla a slova, ve kterých lidé nejvíce chybují. Kromě toho hledala inspiraci na internetu nebo u svých známých. Nakonec se z toho stal překvapivě dlouhý seznam tipů na příspěvky, který se neustále rozšiřuje. 

v.PNG

Na facebookové stránce Češtinářské špeky si tak můžete několikrát do týdne přečíst o nejčastějších chybách, zajímavostech a pravidlech v českém jazyce, které možná vůbec neznáte. 

Rádi zkontrolujeme i vaše texty

Pokud ve své firmě nemáte nikoho, kdo by pečlivě prozkoumal všechny vaše texty, můžete se obrátit na nás. 

Kromě pravidelné “češtinářské osvěty” vám rádi nabídneme i korekturu libovolného textu v českém jazyce. Oslovit nás můžete ohledně kontroly článků na svém blogu, textu na webu, propagačních materiálů nebo třeba e-mailů.

Podrobnosti o cenách korektur si můžete přečíst na naší stránce, nebo nám můžete rovnou napsat či zavolat.

Potřebujete
váš projekt
posunout vpřed?

Pojďme se potkat na nezávaznou konzultaci